Czy w tradycyjnej kuchni jest miejsce na zdrowe odżywianie?

7 sierpnia  roku o godz. 17.00 będę gościem Koła Gospodyń Wiejskich w Kłaju. Bardzo się cieszę na to spotkanie, gdyż po cichu marzyłam o spotkaniu się z osobami, które stoją za popularyzacją tradycyjnych dań naszego regionu. Jak wiesz, moim marzeniem jest uczynienie mojej miejscowości najzdrowszym miejscem w Polsce. Bo w końcu wszyscy życzymy sobie przede wszystkim zdrowia, czyż nie?

Koła Gospodyń Wiejskich są ważnymi organizacjami promującymi domowe posiłki podczas imprez masowych. Goście koncertów, festynów, ochoczą próbują tradycyjnych dań, ciast i przekąsek opartych o tradycyjne receptury.

Warto przy okazji zadać sobie pytanie: czy w XXI wieku tradycyjne dania kuchni polskiej powinny gościć na naszych stołach równie często, co sto lat temu? Nie miałabym nic przeciwko, gdyby nie drastyczna zmiana naszego stylu życia. Jeśli nie pracujesz fizycznie bardzo ciężko, codziennie, od świtu do zmierzchu, to tradycyjna kuchnia polska może ci nie służyć. Zwiększona aktywność fizyczna utrudnia gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz cholesterolu, czego nie można powiedzieć o pracy biurowej i okazjonalnym ćwiczeniom w klubie fitness. Przykro mi to mówić, ale za wieloma problemami ze zdrowiem stoją nasze niektóre tradycje kulinarne, które zostały przejęte od rodziców, dziadków. Za ich czasów takie odżywianie nie sprawiłoby takich kłopotów zdrowotnych jak obecnie. Pokolenie obecnych 50-latków oraz młodsze już odczuwa przepaść pomiędzy kuchnią tradycyjną a współczesnym stylem życia. Najwyższy czas zbudować zdrowy pomost pomiędzy tradycją a wyzwaniami dzisiejszego świata.

Dlatego bardzo cieszę się, że spotkam się z Kołem Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkania odpowiem na pytania dotyczące dietoterapii, ale również nie powstrzymam się przed zadawaniem pytań o tradycje kulinarne, które promują nasze ambitne gospodynie. Kto wie, może uda nam się zaszczepić zdrowy duch w naszej polskiej kuchni?

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie 7 sierpnia, o godzinie 17.00, na najniższym poziomie NZOZ Kłaj (wejście od strony poradni rehabilitacyjnej i szkoły karate). Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found

facebook

Instagram