Suplementacja witaminy D jest ważna również dla mężczyzn.

Z wczorajszej, corocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego można wynieść wiele interesujących danych.  Dr Rosemary Bland University of Warwick przedstawiła wyniki badań na temat związku niskiego poziomy witaminy D z rakiem pęcherza. Choć badanie nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, warto o nim wspomnieć.

Naukowcy z University of Warwick przeglądnęli siedem badań pod kątem związku niedoboru witaminy D z nowotworem pęcherza. W każdym badaniu brało udział od 112 do 1125 uczestników. Na siedem badań pięć wykazało zależność pomiędzy niskim poziomem witaminy D a nowotworem pęcherza.

W osobnym badaniu naukowcy przyjrzeli się komórkom wyścielającym pęcherz moczowy, nabłonkowi wielowarstwowemu przejściowemu. Są to wyjątkowe komórki, gdyż nie mają stałego kształtu – nabłonek zmienia grubość w zależności od stanu wypełnienia pęcherza moczem. Okazało się, że komórki te są zdolne do aktywacji i odpowiedzi na witaminę D, co z kolei stymuluje do powstania odpowiedzi immunologicznej. Jest to ważna informacja, gdyż układ odpornościowy może odegrać ważną rolę w profilaktyce raka poprzez rozpoznanie nieprawidłowych komórek zanim nowotwór się rozwinie.

Choć dalsze badanie są wymagane, aby ostatecznie potwierdzić ten związek, jednak już teraz kontrolować poziom witaminy D. Co roku w Polsce jest diagnozowanych ok. 6000 przypadków zachorowania na raka pęcherza – trzy tysiące z nich umiera. Wśród mężczyzn rak pęcherza jest trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem. Niski poziom witaminy D u mężczyzn jest również związany z zaburzeniami erekcji oraz obniżonym poziomem testosteronu.

Jak widać, mężczyzna powinien sięgnąć po inną tabletkę niż w kolorze niebieskim.

Przypominam, że Polska leży w pechowym miejscu na naszej planecie, gdyż w sezonie jesienno-zimowym nie możemy poprzez promienie słoneczne syntetyzować witaminy D. Dlatego od września do marca należy witaminę suplementować.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-11/uow-lvd110316.php

zdjęcie: http://www.medscape.com/

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found

facebook

Instagram