Pierwsze symptomy niedoboru witaminy B12 u dzieci widać u dzieci w wieku 4-12 miesięcy.


Niedobór witaminy B12 w ciąży jest raczej rzadki, szczególnie w krajach rozwiniętych, gdzie zwyczajowo spożywa się większą ilość produktów odzwierzęcych. W przypadku wegetarian i wegan sytuacja jest inna – na niedobór B12 łatwo się narazić, jeśli witamina nie będzie suplementowana. Objawy niedoboru będą widoczne dopiero po kilku latach, gdyż do tego czasu organizm będzie korzystał ze swoich zasobów, 2-3 mg zmagazynowanych w wątrobie. Warto wiedzieć, że niedobór witaminy B12 może być stwierdzony jeśli jej poziom mieści się w dolnej granicy normy.


W przypadku wegańskiej ciąży suplementacja witaminy B12 jest istotna, gdyż przez pierwsze miesiące życie dziecka to pokarm matki-weganki będzie jedynym źródłem witaminy B12 dla niemowlęcia. Przez okres ciąży płód gromadzi 0,1 do 0,2 ug B12 dziennie z zasobów matki, dlatego spożycie tej witaminy powinno być zwiększone u każdej matki, nie tylko będącej na diecie wegańskiej. Dziecko po narodzinach może wykazywać prawidłowy poziom witaminy B12, by w 6. tygodniu życia, wskutek gwałtownego rozwoju organizmu, ulec drastycznemu obniżeniu.


Pierwsze symptomy niedoboru witaminy B12 u dziecka pojawiają się w wieku 4-12 miesięcy. Objawem niedoboru B12 może być niedokrwistość makrocytowa, zmęczenie, osłabienie, opóźnienie rozwoju, drażliwość, bladość, zapalenie języka, wymioty, biegunka czy żółtaczka. Rezonans w skrajnych przypadkach wykazuje atrofię mózgu. W rzadkich przypadkach niedobór witaminy B12 u niemowląt może również być przyczyną napadów padaczkowych.


Często dziecko nowonarodzone nie wykazuje żadnych objawów niedoboru witaminy B12. Narodzone w terminie, z prawidłową masą ciała, przez pierwsze miesiące zdrowo się rozwija, jest aktywne. Pierwszymi symptomami może być brak przybierania na wadze, mniejsza aktywność, brak wodzenia wzrokiem za przedmiotem, rzadsze uśmiechanie się, ospałość i ogólna apatyczność. W ogólnych badaniach krwi (jeśli pominięto badanie stanu B12) mogą nie wyjść nieprawidłowości, tzn. niedokrwistość megaloblastyczna wynikająca z niedoboru witaminy B12.


Uzupełnienie witaminy B12 u dziecka (podawana w formie zastrzyków) w ciągu kilku dni przynosi poprawę stanu zdrowia, również od strony zmian neurologicznych. Jednak należy być świadomym, że nie zawsze terapia odnosi skutek,  gdyż istnieje ryzyko poważnego lub umiarkowanego opóźnienia rozwoju dziecka. A jeśli problem nie zostanie dostrzeżony w porę, to do konsekwencji należy dodać niski iloraz inteligencji, opóźnienie psychoruchowe czy językowe.

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.

People in this conversation

  • Guest - Anna

    Jaki rodzaj B12 powinno się suplementować w ciąży?

    0 Like Short URL:

facebook

Instagram