Genetyczny ślad na tym samych chromosomie co choroby autoimmunologiczne.

Anoreksja siedzi sobie na chromosomie numer 12, w regionie zamieszanym w choroby autoimmunologiczne oraz cukrzycę typu I. To pierwszy ślad jadłowstrętu psychicznego namierzonego w genach. Badanie zostało zainicjowane przez UNC School of Medicine, przy współpracy z ponad 220 naukowcami z całego świata, na 3494 osobach cierpiących na anoreksję oraz 10982 zdrowych. 

Stwierdzono genetyczną korelację anoreksji z neurotyzmem oraz schizofrenią, co potwierdza tezę, że anoreksja jest chorobą psychiczną. Ale to nie wszystko. Naukowcy nie spodziewali się, że znajdą silne powiązanie jadłowstrętu psychicznego z metabolizmem insuliny czy glukozy. – Odkrycie to zachęca nas do głębszego zbadania jak czynniki metaboliczne zwiększają ryzyko wystąpienia anoreksji – powiedziała dr Cynthia Bulik, współautorka badania.

Badanie w kierunku odkrycia genetycznych podłoży anoreksji będą kontynuowane, co pozwoli skuteczniej opracować terapię zaburzenia.

Ze swojej strony dodam, iż nie powinniśmy wyciągać jednoznacznych wniosków pt. mam mutację – mam anoreksję. Można być predysponowanym, ale nie skazanym na tę chorobę.

 

Źródło: news.unchealthcare.org

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found

facebook

Instagram